TEMA: Kalcio reaktoriaus pajungimas

Kalcio reaktoriaus pajungimas prieš 3 m. 1 sav. #98

 • Armetas
 • Armetas avataras
 • Offline
 • Administrator
 • Žinutės: 1110
 • Gauta padėkų: 28
 • Reputacija: 8
Sveiki,

Kadangi nuo balingo pereinu prie kalcio reaktoriaus, todėl kyla daug klausimų kaip teisingai pajungti, tad norėtųsi padiskutuoti, gal pavyks kažką naujo sužinoti. Jei kas suti patirties tame - apsireiškite iš karto ;)

Kalcio reaktoriaus pajungimo žingsniai:
1) praplaunamas stambus gruntas osmozėje
2) supilama iki MAX žymos
3) užpilama vandeniu iš akvariumo
4) užsandarinama
5) prijungiamos reikiamos jungtys (ph elektrodas, pompa, išbegimas, co2 šlangelė ir pn)
6) paleidžiama reaktoriaus pompa
7) pajungiamas PH kontroleris, kuris valdys el.magnetinį vožtuvą kuomet PH pakils
8 ) pajungiama dozavimo pompa iš akvariumo į reaktorių
Paskutinis taisymas: prieš 3 m. 1 sav. nuo Armetas.
Administratorius uždraudė viešą pranešimų rašymą.

Kalcio reaktoriaus pajungimas prieš 3 m. 1 sav. #99

 • Exonn
 • Exonn avataras
 • Offline
 • Platinum Member
 • Žinutės: 350
 • Gauta padėkų: 8
 • Reputacija: 2
Pajungimas tai taip, bet va toliau yra svarbiau jo reguliavimas.

Pabandysiu parašyt, ką aš suprantu kas yra kalcio reaktorius ir kaip jis turėtų būti reguliuojamas ir kodėl. Būtų gerai, kad žmonės kurie raukia daugiau nei aš pataisytų jei parašiau kokią nesamonę.
Visų pirma reiktų pradėti nuo to kas tai yra. Paprastai kalbant kalcio reaktorius yra paprasčiausias cilindras kuriame patalpintas kalcio karbonatas (CaCO3) ir per kurį tam tikru greičiu teka akvariumo vanduo. Tam, kad kalcio karbonatas tirptų ir prisotintų pratekantį vandenį į reaktorių yra leidžiamos anglies dioksido (CO2) dujos. Dujų paskirtis mažinti PH reaktoriuje rūgštinant vandenį ir taip tirpdant kalcio karbonatą.
Galima rasti įvairaus dizaino ir techninių sprendimų kalcio reaktorių, bet visų jų pagrindinės dalys ir principinė chema yra tokia pati. Todėl surenkant nusipirktą reaktorių reiktų atsižvelgti į instrukciją kuri būna kartu.
Pagrindinės kalcio reaktoriaus dalys:
Kalcio karbonatas (CaCO3)
Tai yra reaktoriaus užpildas, be jo reaktorius neatliks savo darbo. Dažniausiai perkant nauąj reaktorių užpildai su juo nesikomplektuoja ir juos reiktų pirkti atskirai. Kaip pasirinkti užpildus – atskiras klausimas. Svarbu suprasti, kad skirtingi užpildai gali tirpti skirtingai.
Jūrinio akvariumo normalus PH yra apie 8,2. Prie tokio PH kalciokarbonatas vandenyje yra prisotintos būsenos ir turi savybę virsti nuosedomis ir jungtis prie kitų (Šviežių) kalcio karbonato pavišių. Esant tokiems akvariumo vandens parametrams dažniausiai reikia reaktorius vandens PH nuleisti (CO2 pagalba) iki 7,7 PH tam kad kalcio karbonatas imtų tirpti. Paprastai žmonės PH reaktoiuje nuleidžia iki 6,7 ar 6,5. Nuleidus PH per žemai kalcio karbonatas gali subyrėti į smulkias daleles ir taip sumažinti pratekėjimą per reaktorių. Tai vėlgi priklauso nuo medios pasirinkimo.

Anglies dioksidas (CO2)
Anglies dioksidas pardudamas balionuose. Populiariausi Lietuvoje yra 13,4 litro balionai kuriuose telpa apie 10 kg angliarūgštės. Angliarūgštė balione yra suspausta ir todėl reikia imtis atitinkamų saugumo priemonių turint tokį slėgiminį inda namuose. Patartina balioną laikyti pritvirtintą taip, kad jis negalėtų nukristi. Jei balionas nukristų ir nusidaužtų ventilis tai balionas pavirstų į raketą kuri be vargo galėtų padaryti skylę sienoje.
Kiekvienas dujų balionas privalo būti praėjęs techninę patikrą.Sekančios techninės patikros data yra iškalama ant pačio baliono. Paprastai dujas pildančios įmonės nepildo balionų su pasibaigusia patikra, bet tos pačios bendrovės ir atlieka šią patikrą. Baliono patikra atliekama kas 5 metus.
CO2 yra bespalvės ir bekvapės dujos todėl būtina imtis visų atsargumo priemonių jei kyla įtarimas dėl baliono nesandarumo. Būtina atidaryti langus ir gerai išvedinti patalpa jei joje buvo balionas kuris galbūt turėjo pralaidą.
Saugumo sumetimais derėtu pasaugoti balioną nuo aukštos temperatūros ir įkaitusių paviršių. Šiuolaikiniai balionai yra aprūpinti ventiliais su apsauginėmis membranomis ir pakilus slėgiu balione jis nesprogs, bet sprogs apsauginė membrana, tačiau geriau šio incidento išvengti.
Norint šias dujas naudoti akvariume būtina sumažinti jų slėgį, tam yra naudojamas reduktorius. Tačiau tam, kad būtų galima dar tiksliau reguliuoti paduodamo į reaktorių CO2 kiekį yra naudojamas adatinis vožtuvas. Jo pagalba galima labai tiksliai sureguliuoti paduodamų dujų kiekį. Labai gerai būtų turėti aukštos kokybės adatinį vožtuvą, nes prastos kokybės vožtuvu taip pat sunku sureguliuoti reikiamą dujų padavimą.
Taip pat yra naudojamas ir elektrinis solenoidas kuris gali arba atidaryti arba uždaryti dujų padavimą. Tai nesudėtingas įtaisas, paprastai šnekant jei jam paduodama elektros srovė jis atsidaro ir praleidžia dujas, jei elektra nebepaduodama – jis užsidaro ir dujų nebepraleidžia.
Šis solenoidas yra naudingas keliais atvejais. Jis gali būti pajungtas prie PH kontrolerio kuris išjungtų solenoidą ir uždarytųų dujų padavimą į reaktorių jei PH parametras reaktoriuje nukristų per žemai. Tiesa sakant kai kas matuoja ne reaktoriaus PH, o akvariumo PH ir solenoidas uždaromas tik tada kai PH akvariume nukrenta žemiau nustatytos ribos.
Kitas atvejis kuomet šis solenoidas yra naudingas – elektros dingimas. Pradingus elektrai solenoidas užsidaro ir tiap yra išjungiamas CO2 dujų padavimas į reaktorių, o tiap pat ir į akvariumą.
Vandens padavimo pompa
Vandens padavimui iš akvariumo į reaktorių yra keli būdai. Dažniausiai prie gamyklinių reaktorių yra naudojamas „sifono“ metodas kai recikuliacinė pompa (kuri maišo vandenį reaktoriuje) kartu ir traukią vandenį iš akvariumo, tačiau šis metodas nepatikimas kadangi su laiku media reaktoriuje gali sutankėti ir sumažinti pratekamumą taip sumažindama ir vandens srautą. Kai kas reaktorius pajungia nuo grįžtamos pompos ir reguliuoja padavimą su rutuliniais vožtuvais. Rutuliniai vožtuvai taip pat nėra geras būdas reguliuoti paduodamo vandens kiekį, geriau būtų naudoti „gate“ tipo vožtuvus, tačiau ir jie nėra labai patogūs. Geriausias ir daugėlio patikrintas variantas – perstatinės pompos. Bet šiuo atveju reikia turėti gerą peristatinę pompą kuri yra skirta pastoviam darbui. Su ja galima labai tiksliai susiregukliuoti paduodamo vandens į reaktorių kiekį.
Reaktoriaus reguliavimas
1) Nustatom mažą burbuliukų kiekį ir nedidelį paduodamo vandens kiekį. Dauguma gamintojų rekomenduoja pradėti nuo 40 lašų vandens per minutę ir 10 burbuliukų CO2 per minutę.
2) Nustatom PH reaktoriuje. Reiktų kad PH būtų apie 6,5. PH matuojame ant išbėgančio iš reaktoriaus vandens su PH testu ar PH elektroniniu matuokliu. Jei PH per didelis – padidinam burbuliukų kiekį jei per mažas (žemiau nei 6,5) pamažinam burbuliukų per minutę kiekiį. Po kiekvieno koregavimo reikia maždaug pus antros ar dviejų valandų tam, kad parametras reaktoriuje pakistų, todėl būtina duoti laiko ir tik po to matuoti pakitusius parametrus.
3) Kalcio ir kH parametrai akvariume.
Būtina suprasti, kad reaktorius tirpindamas kalcio karbonatą didina Ca ir kH parametrus akvariume proporcingai. Pakeldamas kH parametra nuo 8.0 iki 11.0 reaktorius pakelia Ca tik per 20 ppm, todėl labai svarbu pradėti naudoti reaktoriu su jau teisingais kH ir CA parametrais akvariume. Jei jau nusprendėt naudot reaktorių tuomet jau tikrai turite suprasti kaip tarpusavyje rišasi kH Ca ir Mg akvariume. Jei šie parametrai yra išsibalansavę nuo pat pradžių- reaktorius nepadės jų sutvarkyt.
Kaip sutvarkyt parametrus pilstant tirpalus – kita tema.
Jei parametrai tvarkoje nuo pat pradžių ir reaktorius yra naudojamas tik jų palikymui reikia šiuos parametrus matuoti pradžiai kasdien ir pagal jų svyravimus koreguoti reaktoriaus darbą. Jei kH akvariume krenta reiktų padidinti paduodamo CO2 nurbuliukų kiekš į akvariumą jei kyla – sumažinti. CO2 kiekio keitimas turės įtakos ir PH parametrui reaktoriuje. Tam, kad jis liktų stabilus reikia keisti ir paduodamo vandens į reaktorių kiekį. Paprasta taisyklė – jei dvigubinamas CO2 kiekis tai turi būti padvigubintas ir paduodamo vandens kiekis. Ne visada tai bus teisinga, tačiau tai geras atspities taškas. Reiktų matuoti PH reaktoriuje ir pagal tai pakoreguoti vandens padavimą per peristatinę pompą.
Visi akvariumistai turėtų kartas nuo karto pasimatuot kH parametrą akvariume nes kH ir Ca suvartojimas kinta jei akvariume atsiranda naujų koralų. Pagal suvartojimą reiktų koreguoti ir reaktoriaus darbą,


Viską ką čia parašiau yra tik labai apstrakčios taisyklės ir jas reikia priimti kaip „kryptį“ ir kievieną sistemą derinti individualiai.

Labai būtų gerai, kad žmonės kurie turi ir daugiau supranta apie šio įtaiso darbą pataisytų jei kažkurioje vietoje nusišnekėjau.
The master has failed more times than the beginner has even tried...
Paskutinis taisymas: prieš 3 m. 1 sav. nuo Exonn.
Administratorius uždraudė viešą pranešimų rašymą.
The following user(s) said Thank You: Armetas, Edvinas

Kalcio reaktoriaus pajungimas prieš 3 m. 1 sav. #100

 • Armetas
 • Armetas avataras
 • Offline
 • Administrator
 • Žinutės: 1110
 • Gauta padėkų: 28
 • Reputacija: 8
Vienas video kuriame +- išsamiai papasakota kaip naudoti kalcio reaktorių:

Administratorius uždraudė viešą pranešimų rašymą.

Kalcio reaktoriaus pajungimas prieš 3 m. 1 sav. #101

 • Armetas
 • Armetas avataras
 • Offline
 • Administrator
 • Žinutės: 1110
 • Gauta padėkų: 28
 • Reputacija: 8
Man pačiam kol kas nėra aišku kaip dalyvauja peristaltinė pompa visame kame, ar ji pastoviai dirba, ar tam tikrais laiko tarpais ir pn klausimai.
Administratorius uždraudė viešą pranešimų rašymą.

Kalcio reaktoriaus pajungimas prieš 3 m. 1 sav. #102

 • Exonn
 • Exonn avataras
 • Offline
 • Platinum Member
 • Žinutės: 350
 • Gauta padėkų: 8
 • Reputacija: 2
Peristatinė veikia pastoviai ir taip užtikrina vienodą padavimą vandens.
The master has failed more times than the beginner has even tried...
Administratorius uždraudė viešą pranešimų rašymą.

Kalcio reaktoriaus pajungimas prieš 1 m. 22 val. #3843

 • Armanis
 • Armanis avataras
 • Offline
 • Junior Member
 • Žinutės: 39
 • Gauta padėkų: 1
 • Reputacija: -2
Sveiki tema senoka, bet klausimelis, koki slegi laikyt ant iseinancio reduktoriuje
Administratorius uždraudė viešą pranešimų rašymą.
Moderatoriai: Armetas, Dar321